Soğuk jel kompres nasıl kullanılır

soğuk jel

Termojel kompres her evde bulunması gereken oldukça yararlı ve pratik bir üründür. Soğuk jel çoğunlukla şu amaçlar için kullanılıyor; Yiyecek veya içeceklerin soğuk tutulması, Kişisel cilt bakımı öncesi veya sonrası cilde uygulanması, Şehirler arası taşımacılıkta çikolata, peynir, süt ve benzeri ürünlerin serin tutulması amacıyla, Diş ağrısı, ateş düşürülmesi, kas yaralanmalarından kaynaklanan kronik ağrılar, yanıklar, böcek ısırmalarından kaynaklanan şişlikler için kullanılan oldukça etkili ve kullanımındaki kolaylık açısından oldukça pratik bir ürün olabilir. Ağrıların, şişlerin, acıların azalmasında çok etkili olabilir. Sağlık için kullanılmaya karar verilirse mutlaka bir uzman veya doktora önceden danışılmalıdır.

Soğuk termojel güvenli ve hijyenik koşullarda üretilen tesislerde insan sağlığına zarar verecek toksik madde ya da zararlı madde barındırmaz. Ayrıca doğal yollardan ve ilaçsız uygulama yöntemlerini tercih edenler için de mükemmel bir seçenek olabilir. Termojel yeniden kullanılabilen bir ürün olduğu için çevre dostu olması da ürünün değerini artırıcı bir özelliktir.

Soğuk termojel nerelerde kullanılır:

Yiyecek veya içeceklerin soğuk tutulması,

Kişisel cilt bakımı öncesi veya sonrası,

Şehirler arası taşımacılıkta çikolata, peynir, süt ve benzeri ürünlerin serin tutulması amacıyla,

Diş ağrısı, Ateş düşürülmesi, Güneş Yanığı, burkulma ve ezilmeler, Enjeksiyon sonrası oluşan şişlik, Kas ağrısı, Böcek ısırması nedeninden kaynaklanan şişlikler, (belirtilerin hafifletilmesi amacıyla yardımcı ürün olarak kullanılmadan önce mutlaka bir uzmana danışılması gerekir),

Yukarıda sayılan haller, Soğuk kullanım için hazırlanan termo jel ürününün jel kompres olarak sıklıkla soğuk veya serin tutucu özelliği nedeniyle tercih edildiği alanlardan yalnızca birkaçıdır.

Kullanıma Hazır Etme Aşamaları Nelerdir?

Soğuk jel kompresin hazırlanması ve uygulaması oldukça kolaydır.  Jeli kullanmadığımız zamanlarda buzdolabında veya derin dondurucuda tutmak ve muhafaza etmek yeterli olacaktır ve ihtiyaç anında alıp direk kullanabilmemiz için her daim buzlukta tutmak gerekir.

Kullanım esnasında dikkat etmek gereken en önemli husus ise çıplak tene veya deriye asla direk olarak konulmamalıdır.  Bu nedenle kullanım esnasında soğuk jel kompresi mutlaka bir beze ya da bezden bir kılıf içine koyup, uygulayacağınız bölgeye bu şekilde tatbik etmek gerekmektedir. Kullanım esnasında bir diğer dikkat etmemiz husus ise asla tek seferde 20 dakikadan fazla uygulanan bölgede kullanılmamasıdır. Aynı bölgede eğer bir daha kullanmak gerekiyorsa 20 dk. bekledikten sonra yeniden tatbik etmek gerekir.

Ürünü kullanırken,  üzerine oturup baskı yapmamaya, ezilmesine neden olmamaya dikkat etmek gerekir. Bunlara dikkat edilmemesi ürünün zarar görmesine yol açabilir. Temizlik ve bakımı da oldukça kolaydır.  Yumuşak bir deterjan yardımı ile elde yıkayarak,  temizliği kolaylıkla sağlanır.