Sıcak jel torbası nasıl ve nerede kullanılır

sıcak jel

Sıcak jel kompres aşağıda belirtilen hazırlık aşamalarından sonra tercihen varsa kılıfıyla veya bir bez içine konularak, kişisel kullanım için başta olmak üzere bir şeyleri sıcak muhafaza etmek amacıyla kullanılabilir. Termostaki çayınızı ve kahvenizi sıcak tutabileceğiniz gibi sefer tasındaki yemeklerinizi sıcak tutmak içinde kullanılabilir. Özellikle kamp, piknik ve benzeri aktivitelerde içecek veya yiyeceklerin sıcak tutulmasında, termos tipi izoleli çantaların içine konulacak bir kaç adet sıcak termojel ile gün boyu sunacağı uzun süre sıcak kalma özelliğinden yararlanılabilir.

Sıcak jel torbası ayrıca beklenmedik hallerde ortaya çıkabilen kas spazmları ve ağrıların kısa sürede yatıştırılmasına ve tıbbi tedavinin başlamasına kadar geçen sürede kişinin rahatlamasını sağlayabilir. Ayrıca kadınların regl durumlarında yaşadığı dayanılmaz ağrıların hafifletilmesi, sırt ağrıları ve genellikle yaşlı bireyleri zor durumda bırakan romatizma ve eklem iltihaplarında faydalı olabilir. Oldukça kısa süre içerisinde etkisini göstererek rahatlama sağlayabilecek olan sıcak jel kompres, boyun tutulmalarında da hızlı etkisiyle dayanılmaz ağrıların hafifletilmesinde yarar sağlayabilir. Her halükarda sağlıkla ilgili kullanmaya karar verirseniz bir uzman veya doktora danışmanız son derece önemlidir.

Sıcak Termo Jel Kompres nasıl hazırlanır

Sıcak termojel kompres, oldukça kısa sürelerde kullanıma hazırlanarak uygulanabilen bir üründür. Hazırlanışı gayet basit olmakla birlikte bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir. Mikrodalga fırın ile ısıtmayı düşünüyorsanız, 3-5 dakika ısıtılması yeterlidir. Jel katlanarak veya kırışık bir vaziyette ısıtılmamalıdır.

Sıcak jel kompresi sıcak suda kullanıma hazırlamak için öncelikle bir kapta jeli ısıtabilecek miktarda su ısıtın. Daha sonra,

  • Kaynamış suyu ocağın üzerinden alın
  • Çok kısa bir süre bekledikten sonra jeli sıcak suya koyun
  • Jeli yaklaşık 4-5 dakika suda bekletin
  • Cilde direk uygulamaktan kaçınarak kendi özel kılıfı veya temiz bir bez içinde bölgeye uygulayın.

En fazla 10 dakika süren bu işlemler sonrası jel kompres kullanıma hazır etme aşaması tamamlanacaktır.