Kas ve eklem ağrısı için sıcak jel kompres nasıl kullanılır

kas ve eklem ağrısı termojel

Sıcak jel kompres beklenmedik durumlarda ortaya çıkan veya süregelen kas ve eklem ağrısı giderilmesinde kullanılabilen bir üründür. Termojel, insan sağlığına zarar verebilecek herhangi bir toksik madde barındırmayan jel kompres, dakikalar içerisinde hazırlanarak ağrılı bölgeye uygulanabilmektedir. Kas spazmının azaltılmasına katkı sağlayabilen ürün, vücudun belli bölgelerinde ortaya çıkabilen ağrıların hafifletilmesinde de oldukça etkili olabilir. Sağlık için kullanıma karar verildiğinde bir uzman veya doktora danışılması tavsiye edilir.

Sıcak olarak kullanılması halinde termo jel aşağıda şu sayılan durumlarda kullananlar tarafından sıkça tercih edilmektedir;

  • Kas ve iskelet ağrıları
  • Kas gerilmeleri
  • Sırt ağrıları
  • Regl ağrıları
  • Romatizmal ağrılar
  • Eklem iltihapları sıcak jel kompresin etkili olduğu alanlardır.

Kas ve eklemlerde meydana gelen ağrıların hafifletilmesi amacıyla dakikalar içerisinde kullanıma hazırlanabilen ürünün çıplak tene değdirilmesi yanık vakalarına sebebiyet vermesi ihtimali bulunduğundan, mutlaka özel kılıfı veya bir beze sarılarak kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kas ve Eklem Ağrısı için Nasıl Kullanılır

Sıcak su içerisinde 4-5 dakika bekletildikten sonra ağrı görülen kas grubunun üzerine bir bez arasında konulan sıcak jel kompres, rahatsızlık yaratmadığı sürece ihtiyaç duyulan bölgede bekletilebilir. Bir süre bekletildikten sonra sıcaklığı kaybolmaya başladığında ağrı devam ediyorsa jel yeniden ısıtılarak eklem yerlerine uygulanmaya devam edilebilir.

Jel torbası veya jel paketi diye de bilinen bu ürünün uzun süreli ve sorunsuz kullanılabilmesi adına kullanım sırasında üzerine oturulmamalı veya fazla baskı uygulanmamalıdır. Jel kompresin temizliğinde de yumuşak bir deterjan kullanılarak elde yıkanmalı,  alkol veya diğer solventlerin kullanımından kaçınılmalıdır.